SGC Tarihi


Sakarya Gazeteciler Cemiyeti 8 Eylül 1954 Çarşamba günü kurulmuştur. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşu ile ilgili olarak 9 Eylül 1954 Perşembe tarihli Demokrat Sakarya Gazetesi'nde yer alan haber şöyledir;

"Halen şehrimizde intişar eden beş gazetenin sahip, yazıişleri müdürleri ve yazıailelerinin iştirakı ile dün bir toplantı yapılarak şehrimizde bir gazeteciler cemiyetinin kurulması yolunda ilk teşebbüse geçilmiş bulunmaktadır.
(Sakarya Gazeteciler Cemiyeti) namı ile kurulacak bu cemiyetin kurucu heyeti şu zevalettin müteşekkidir.
"Adnan Kutluer (Hakikat Gazetesi), Sıtkı Aldinç (Demokrat Sakarya),  Hasan  Uyar (Demokrat Sakarya), Fehmi Hız (Sakarya Postası), Selami Savaş (Akşam Haberleri), Hüseyin Vahdettin Er (Avukat)
Günden güne inkişaf eden şehrimizin adeti hayli kabarık gazetelerinin bir cemiyet altında belirli bir gaye ile çalışması için kurulacak (Sakarya Gazeteciler Cemiyeti) kurucu mensuplarına başarılar dileriz."

1954 yılında kurulan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nde Selami Savaş, Hasan Erman, Adnan Kutluer, Sıtkı Aldinç, Mahir Durukan, Temel Güroğlu, Cezmi Hakman, Fahri Çatallar, Nusret Özgen, N.Latif İslam, Zekai Erdal Işık, Hasan Uyar, Necdet Çardak, Niyazi Ünal ve Necdet Güngörsün Başkanlık görevlerinde bulunmuşlardır. 24 Temmuz 2007 günü aramızdan ayrılan Necdet Güngörsün’ün yerine  18 Ağustos 2007’de Sezai Matur SGC Başkanı seçilmiştir.

SGC halen Sezai Matur Başkanlığı’nda, M.Murat Uygun, Hasan Coşkun, Günay Yazıcıoğlu, Nejdet Başoğlu, Şener Sak, Uğur Kaya, İnci Ökten ve Salih Hamurcu’nun yer aldığı Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir